VI Rajd Do Miejsc Pamięci "Brwileńska Ostoja"

Autor: 
Piotr Jarzyński
VI Rajd Do Miejsc Pamięci "Brwileńska Ostoja"

Przez jesienny las, pomaszerujemy szlakiem Miejsc Narodowej Pamięci w sobotę 07.10.2017. Zapraszamy młodszych i starszych, stałych bywalców, jak i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z przyrodą brwileńskiej ostoi, zorganizowane grupy szkolne, rodziny, samotnych piechurów. Zbiórka grup zorganizowanych o 9:00 przy leśniczówce w Brwilnie — ul. Spacerowa 21Startujemy o 9:30W celu przygotowania odpowiedniej ilości prowiantu prosimy o zgłoszenia grup na adres: zapisy@poczta.fm - w treści nazwa i liczebność drużyny. Każdy zarejestrowany członek drużyny otrzyma na starcie prowiant. Do pokonania 12 km leśnych duktów w towarzystwie ducha historii i mieszkańców ostoi. Przewidywany czas marszu to ok. 5 godzin. Na mecie będzie czekać na uczestników ognisko i zasłużony posiłek.


Tak jak poprzednimi laty, odwiedzimy miejsca związane z tragicznymi dziejami naszej małej Ojczyzny. Niemiecka okupacja nie pozostawiła w spokoju jednego choćby kawałka polskiej ziemi. Krwią spłynęły miasta i miasteczka, a lasy stały się najczęstszymi, ostatnimi świadkami bezprzykładnych, niezliczonych niemieckich zbrodni — nigdy nie zapomnianych, nigdy nierozliczonych ludobójstw. Odwiedzając te miejsca, świadczymy o pamięci Narodu. Składamy kwiaty na grobach tych, których wybrały niemieckie kule - dziękując, że nie dosięgły właśnie naszych ojców. Tu leży istota patriotyzmu, wdzięczności za życie, szacunku dla tych, co życie oddali. Zapraszamy do zapoznania się z historią tego skrawka okupacji na łamach naszego forum i broszury informacyjnej


Rajd odbywa się już po raz szósty, poza spacerem po lesie jest okazją do rywalizacji o cenne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Stara Biała oraz Zarząd Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych. Tym razem w nowej formule powalczą grupy zorganizowane, zarejestrowane na początku imprezy. Nowością będą zadania rozmieszczone na trasie rajdu, które zastąpią dotychczasowy quiz. Reprezentanci grup będą musieli wykazać się znajomością historii i przyrody, popisać się umiejętnościami z zakresu terenoznawstwa, sztuki przetrwania i sprawnością fizyczną. Oczywiście zadania dopasujemy do wieku uczestników. W przeprowadzeniu konkurencji pomagać będą harcerze z płockich drużyn ZHP "Alvarium" i ZHR "Białe Wilki". O bezpieczeństwo zadbają strażacy z OSP Brwilno. Gospodarzem terenu są Lasy Państwowe Nadleśnictwa Płock, z osobą leśniczego Brwilna, Mariusza Downarowicza.

Zapraszamy na szlak. 

Trasa szlaku opracowana  na naszych mapach.

Regulamin rajdu