Zapraszamy na V Rajd Brwileńska Ostoja

Zapraszamy na V Rajd Brwileńska Ostoja

Za oknami już końcówka lata, dni coraz krótsze, niechybnie znak to, że zbliża się kolejna edycja pieszego rajdu szlakiem miejsc Pamięci Narodowej "Brwileńska Ostoja". Cieszymy się z dużego zainteresowania imprezą, o którym świadczy stały przyrost liczby uczestników. Mamy zaszczyt zaprosić odwiedzających naszą stronę i forum, oraz wszystkich zainteresowanych historią i przyrodą, do spędzenia soboty 01.10.2016 pośród lasów i borów brwileńskiej ostoi. Zbiórka o 9:00 przy leśniczówce w Brwilnie (ul. Spacerowa 21).

Pomaszerujemy jak w latach poprzednich, w grupach bądź indywidualnie, na spotkanie z historią ludzi, którzy swe życie zakończyli w splocie tragicznych, drugowojennych okoliczności, właśnie wśród owego lasu. Po drodze zatrzymamy się przy zbiorowej mogile, by w chwili zadumy wspomnieć o losie robotników oraz więźniów rozstrzelanych przez niemieckich zbrodniarzy - hitlerowców. Odwiedzimy grób studentów - uciekinierów z przymusowych robót, którzy szukając schronienia natrafili na morderce - folksdojcza. Przejdziemy koło prawdopodobnego miejsca egzekucji gajowego Władysława Lewandowskiego - rozstrzelanego za pomoc ukrywającemu się w lesie oficerowi podziemnej armii. Odwiedzimy też samotną mogiłę żołnierza WP rozstrzelanego we wrześniu 1939. Przemierzając zagajniki i dąbrowy będzie nam towarzyszyć jesienna przyroda: przyjrzymy się  jak zwierzaki szykują się do zimy, zobaczymy co słychać u rodziny dzięciołów, może uda się wypatrzeć w gęstwinie któregoś z młodych łosi - na wiosnę poznaliśmy całą ich familię, niedaleko szlaku rajdu.

Spacer zajmie około 3 godzin (10km), później wrócimy pod leśniczówkę, gdzie spotkamy się z leśniczym i zjemy coś dobrego. Uczestnicy (delegacja każdej z grup) będą mieli okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość rozwiązując test na temat przemierzonego szlaku, przyrodniczych i historycznych wiadomości zaczerpniętych po drodze. Dla najlepszych grup przewidziano atrakcyjne nagrody. O brwileńskich ciekawostkach warto poczytać tutaj.

Dziękujemy za objęcie obowiązków technicznej organizacji imprezy Urzędowi Gminy Stara Biała. Dzięki wsparciu od samorządu trzy najlepsze drużyny otrzymają nagrody, a każdy uczestnik na starcie dostanie prowiant, aby nie opaść po drodze z sił. Ukłon należy się również leśnikom z płockiego Nadleśnictwa, a w szczególności Leśnictwa Brwilno z Panem Dariuszem Downarowiczem na czele, który już piąty raz udostępnia nam tern i pozwala korzystać z wiaty edukacyjnej koło leśniczówki. Nad bezpieczeństwem piechurów czuwać będą strażacy z OSP Brwilno. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem rajdu. O poprzednich edycjach można poczytać na forum. Zachęcamy do przejrzenia trasy rajdu na naszych mapach.

Poniżej mapka, która ułatwi dojazd i pozwoli zorientować sie w lesie. Do zobaczenia na trasie!

Brwileńska Ostoja - mapa szlaku