Odnowienie miejsca pamięci pod Łąckiem

Nasze stowarzyszenie już w czerwcu zajmie się przywróceniem blasku miejsca pamięci w podłąckim lesie.

Inicjatywa zakiełkowała podczas zimowego rekonesansu w lasach Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Obejrzeliśmy pamiątkowy obelisk i krzyże, by zgodnie stwierdzić, że obiekty wymagają kapitalnego odświeżenia. To miejsce ostatnich chwil życia 43 ofiar niemieckich oprawców ma swój szczególny wyraz, właśnie w postaci trzech krzyży oddalonych nieco od punktu rozstrzelania. Przypominają one o tragedii która rozegrała się w sercach Polaków, do ostatniej chwili broniących swego życia bezalternatywną drogą ucieczki. Jako obrońcy pamięci o prawdzie wydarzeń z 1939, zobowiązani jesteśmy dbać o pamiątki tragedii naszych rodaków.

W porozumieniu z leśnikami nadleśnictwa Łąck, będziemy zatem solidnie działać w sobotę, 14 czerwca, tegoż roku. Prace nie są skomplikowane, i nie powinny zająć więcej niż 1 dzień, szczególnie gdy chęć pomocy wyraziła grupa harcerzy z Gostynina.

Wszelkie informacje o rozwoju tematu można będzie znaleźć na forum. Na dzień dzisiejszy zbieramy ochotników. W następnej kolejności sporządzimy drobny kosztorys, zorganizujemy być może niezbędną składkę, a w trzeci czerwcowy weekend działamy. Postaramy się również ustalić kilka faktów związanych z przeprowadzoną egzekucją, oraz faktycznym miejscem spoczynku i ilością ofiar; by później przedstawić je szerszemu gronu. Akcja powinna zakończyć się kameralną uroczystością, w której upamiętnimy poległych. Powinna się ona odbyć w odpowiednio wymownym terminie, o czym pomyślimy.

 

Mapa dojazdu: