Wiadomości

Broń palna w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę poświęconą broni palnej. Otwarcie nastąpi 14 kwietnia o 12.00, oczywiście na Tumskiej 8.W zebraniu historycznych artefaktów miało swój udział nasze stowarzyszenie. Kilka lat temu Tradytor uczestniczył w wykopaliskach partyzanckiego arsenału. Broń znajdowała się w miejscowości Janoszyce, wykopali ją saperzy, na działce należącej do Wiktora Kazimierowicza ps. Okoń. Archiwalną fotorelację z wykopalisk można zobaczyć tutaj:

Spacer nad Skrwą

W najbliższą sobotę (12.03.2016) wybieramy się na krótki spacer (ok. 20km) po lasach okolic Mochowa. Poszukamy oznak przedwiośnia. Jeśli znajdzie się ktoś chętny / chętna  do wspólnej wędrówki, zapraszamy i prosimy o informacje na forum.

101 schron w płockiej linii fortyfikacji.

Niedzielny spacer to wspaniały sposób na spalenie świątecznych kalorii. UBOOT i Hetman wyznaczyli sobie kierunek swojej wyprawy na Jez. Ciechomickie, gdzie według informacji przekazanej przez jednego z Tradytorów, ,,zgubiliśmy”  dwa bunkry. Ze względu na fakt, iż wskazówki (na jednego z nich)  były dosyć dokładnie,  odnalezienie zguby nie sprawiło najmniejszych problemów.  Dzięki dzisiejszym odkryciom, nasza kolekcja zwiększyła się o kolejnego Ringstanda 58c. Aktualnie ,,Płocka linia obrony” ma już 101 obiektów.

Podziękowania od harcerzy.

W dniu wczorajszym, nasze stowarzyszenie otrzymało podziękowania, za nieocenione wsparcie dla harcerskich działań oraz pomocną dłoń podaną płockim harcerkom i harcerzom. Mamy nadzieję, że kolejny rok, będzie również tak owocny we wspólne działania jak ten, czego sobie jak i wszystkim harcerzom życzymy.

Zaproszenie na renowację

Pomnik egzekucji pod Gąbinem

Zapraszamy na kolejną tradytorową renowację. Tym razem zabieramy się za miejsce pamięci położone niedaleko Gąbina (link do mapy). Jest to miejsce egzekucji której dokonali niemieccy zbrodniarze 15.06.1941. Przez lata pomnik poszarzał smagany wiatrem upływającego czasu. Musimy przywrócić mu należną powagę.

Nasze Korzenie nr 7

W czwartek 14 maja o 17.00 promocja siódmego już numeru Naszych Korzeni. Czasopismo o tematyce historyczno - regionalistycznej z domieszką artykułów o tematyce przyrodniczej wydawane jest przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. Tym razem, jak bywało poprzednio, nie zabraknie artykułów napisanych przez członków naszego stowarzyszenia. Są one niewątpliwie miłym akcentem i dokumentują wkład Tradytorów w zasób regionalnej wiedzy.Czytelnik znajdzie wśród treści opis zeszłorocznej wyprawy po krainie Skrwy Prawej - artykuł ten to zbiorowa relacja uczestników przygody.

Strony