Pogrzeb nieznanego żołnierza

autor: UBOOT data: 04.12.2020

04.12.2020 dopełniła się żołnierska droga. Na kwaterze wojennej w Bielsku, spoczął rosyjski żołnierz, który ponad 100 lat wcześniej zginał w brwileńskiej ostoi, a którego historię odkryliśmy 10 lat temu. W czerwcu tego roku na wniosek IPN, przy naszym udziale (stw Tradytor) odbyła się ekshumacja jego szczątków. W dniu dzisiejszym Rosjanin spoczął, na kwaterze wojskowej wśród innych żołnierzy. Pogrzeb odbył się przy udziale księdza prawosławnego oraz katolickiego.

W uroczystości uczestniczył również przedstawiciel ambasady rosyjskiej oraz dyrektor łódzkiego oddziału IPN. Był z nami również właściciel ziemi Pan Mariusz Jarzyńśki, na której przez ponad wiek spoczywał żołnierz. Na koniec, po wspólnej modlitwie nad żołnierską trumną, przedstawiciele Stowarzyszenia Tradytor oraz Ambasady Federacji Rosyjskiej złożyli wiązanki. Zapaliliśmy również światło pamięci.

Po uroczystości, mieliśmy okazję do bardzo ciekawej rozmowy z rosyjskim dyplomatą, jego żoną oraz księdzem prawosławnym. Dyskutowaliśmy o naszej trudnej historii oraz o tym, jak ważna jest pamięć o poległych.
Serdecznie dziękuję, członkom Stowarzyszenia Tradytor za cały wysiłek jaki dali z siebie próbując przez ostatnie 10 lat rozwiązać tą tragiczną i tajemniczą historię. Szczególne podziękowania składam Piotrkowi Jarzyńskiemu oraz Arkowi Kozaneckiemu, że mogę na Was liczyć!!!
Skomentuj na forum...