Sierpc - porządkowanie grobu żołnierskiego

autor: Majsterek data: 20.04.2019

Na święta odszykowaliśmy miejsce spoczynku jednego z wielu Polaków, którzy swe młode życie oddali walcząc z niemieckim napadem we wrześniu 1939, o których niestety mało kto dziś pamięta. Świadczy o tym fatalny stan zachowania wielu mogił, grobów i kwater z okresu wojny i okupacji. Honor kazał młodzieży wychowanej w duchu odzyskanej niepodległości bić się z wrogiem, z obawy o ponowną utratę tej najcenniejszej, upragnionej przez pokolenia, zmartwychwstałej Ojczyzny. Dziś często nie mamy honoru, czasu, chęci choćby zadbać o pamięć o tych dzielnych ludziach. Wiele pracy przed nami, nie traćmy czasu na jałowe spory, czas na pamięć i szacunek, nie tylko dla poległych ale dla nas wszystkich nawzajem. Niech to będą świąteczne życzenia od TRADYTORA. Pamięć to twarda skała, na której jeszcze stoi nasz Naród. Pamiętajmy o bohaterach! Nie tylko od święta.

Prace przy porządkowaniu grobu żołnierza Józefa Nowika mają na celu zabezpieczyć ten pochówek przed ewentualnym wykorzystaniem pod inny grób, co często zdarz się z zaniedbanymi, zarośniętymi mogiłami. Taki stan miejsce to przedstawiało dotychczas. Zabraliśmy śmieci, wycięliśmy nadmiar roślinności przylegającej do grobu. Krzyż wymagał odmalowania, skromna tabliczka wzmocnienia. Sam kopczyk należało podsypać nowym piaskiem, by zwyczajnie nie rozpłukał go i nie zatarł padający deszcz. Zasialiśmy nowe kwiaty. To wszystko drobiazgi, ale mamy nadzieję że pozwolą one zabezpieczyć pamiątkową mogiłę.
W przyszłych miesiącach spróbujemy zabezpieczyć kamieniami obrys grobu, być może wykonamy metalowe ogrodzenie (ozdobny łańcuch na czterech słupkach). Przyda się również tabliczka z informacjami jakie być może uda się zebrać na temat poległego. Informacje o lokalizacji tego, jak i wielu innych grobów wojennych na cmentarzu w Sierpcu, ale również na innych nekropoliach parafialnych oraz wojennych, miejscach straceń, mogiłach - ofiar działań zbrojnych jak również ofiar ludobójstwa prowadzonego przez okupantów niemieckich i rosyjskich na ziemiach polskich znaleźć można na naszych mapach, na warstwie Pamięć Narodowa i historia.

Skomentuj na forum...