O nas
Kontakt
Aktualności
Forum
Mapy
Galeria
Archiwum
Filmy
Publikacje
Polecamy
niedziela 18 listopad 2018
Ostatnio na forum
Mapy
Mapa
Aktualności
Zbrodnie Niemców w lesie Brwilno pod Płockiem

Las brwileński był miejscem wielu zbrodni niemieckich, dotychczas tu niewspominanych, zapomnianych gdzieś w mrocznej historii XXw. Może się okazać, że trasę naszego corocznego rajdu będzie trzeba wydłużyć i uzupełnić. Mogiła jest bowiem miejscem największych ilościowo zbrodni, ale nie jedynym. Ustalenia dotąd prowadzone na forum Tradytora okazują się zupełnie niewystarczające, w świetle dokumentów IPN - Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Obszar z którego zwożono tu Polaków (i nie tylko) oraz skala niemieckich mordów sytuuje Brwilno w szeregu miejsc, gdzie polska krew lała się na miarę ludobójstwa. Podobnie jak w przypadku zbrodni w lasach pod Toruniem, Gniewkowem, Skrwilnem, Chojnicam o czym już była u nas mowa.

Czytaj więcej...
Jesienne lasy Skrwileńskie

Skrwilno - miejscowość na pograniczu Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej - przywitało nas w niedzielny poranek gęstą mgłą. Niewiele myśląc ruszyliśmy na wyprawę w lasy okryte jesienną barwą. Wesoła drużyna złożyła się tym razem głównie z piechurów sierpeckiego klubu VELO w składzie siedmiu dusz. Ale to nie wszystko, dzielnie towarzyszyła nam czworonożna towarzyszka, której najmniej zaszkodziło 28 przebytych kilometrów. Po drodze odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, w tym grodzisko ukryte pośród łąk okalających Jez. Skrwilno i szkółkę leśną koło Okalewa. Najwięcej był nam jednak łaskawy jesienny las. Nie tylko zaszczycił kolorowym krajobrazem, ale i łagodnym, ciepłym powietrzem. Niebawem wyszło słońce, mgły opadły i można się było cieszyć złotą jeszcze jesienią.

Czytaj więcej...
Dolina Drwęcy pieszo, rowerem lub kajakiem

Dolina Drwęcy to jednostka fizyczno-geograficzna rozcinająca Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie, stanowi oś hydrograficzną tego obszaru zbierając dopływy z przyległych moren ostatniego zlodowacenia. Charakterystyczna cechą krajobrazu, wynikającą z wielkiej skali odpływu wód topniejącego lodowca do pradrwęcy są rynny jeziorne, występujące równolegle do siebie a prostopadle do pradolliny, mieszczące ciągi jeziorne (Pojezierze Brodnickie). Sama dolina, dzięki wspomnianej skali odpływu, czyli dawnej erozji tworzy krajobraz żywiołowy, zróżnicowany, z wieloma elementami rzeźby fluwioglacjalnej (tj. wodnolodowcowej). Rozmiary doliny rzecznej głęboko wciętej w gliny poprzednich zlodowaceń, bogate w materiał piaszczysty i żwirowy serie osadów ją wyściełających dokumentują dużą dynamikę procesów jakie kształtowały tę krainę u zarania dziejów holocenu – naszej ciepłej, wcale nie długiej, jak dotąd „epoki”. Po tym ściśle formalnym wstępie, trzeba przyznać, że zarysowane właśnie czynniki przyrodnicze stworzyły skrawek świata, którego nie sposób pominąć w wyprawach pieszych czy rowerowych. Mamy tu bystrą rzekę Drwęcę z przyległymi, bogatymi przyrodniczo lasami i skupiskami jezior. Mamy wiele miejsc z niesamowitymi perspektywami do fotografii pejzażowej, gwarantowanych nie tylko przez zróżnicowany krajobraz, ale także przez kulturowe naleciałości właściwe terenom odwiecznych walk i odwiecznego pogranicza między Polską a Niemcami (Krzyżakami, Prusami, jeden czort). Mamy zatem również kawał ciekawej historii której tryby na jakiś czas się tu szczęśliwie zatrzymały, na naszą korzyść.

Czytaj więcej...
Tradytor 2018
Zespół administracyjny | Facebook