"Żołnierz wrześniowy" - patriotyczne uroczystości w Lesie Brwilno - 11 XI 2011

11 listopada 2011 roku Las Brwilno kolejny raz stał się miejscem patriotycznej uroczystości. Tym razem w związku z odnalezioną mogiłą Polskiego Żołnierza, zamordowanego bestialsko przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Na dotychczas zapomnianej mogile, znów zapłonęły znicze i złożono kwiaty na znak pamięci o bohaterze sprzed ponad 70 lat.

Nie byłoby tej uroczystości gdyby nie inicjatywa i zapał jednego z członków naszego Stowarzyszenia - Michała Umińskiego. To z jego pomysłu rozpoczęły się poszukiwania grobu żołnierza, który oddał swe życie za wolną Polskę.

Na odnalezionej, z pomocą przyjaciół i leśnictwa, mogile pojawił się brzozowy krzyż, a przy rozstaju leśnych dróg, w pobliżu grobu Bohatera, ustawiony został metalowy krzyż z tablicą pamiątkową, upamiętniający nieznanego z imienia i nazwiska żołnierza, oraz stosowne drogowskazy kierujące do mogiły.

Piątkową uroczystość zaszczycili licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi, strażacy, członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji, oraz przyjaciele projektu. Gości powitał Prezes Stowarzyszenia Tradytor - Tomasz Wieteska. Po krótkim wstępie, część modlitewną odprawił miejscowy proboszcz, ks. kan. Henryk Lipka, który poprowadził modlitwę w intecji poległego żołnierza, oraz poświęcił pamiątkowy krzyż. Następnie Tomasz Kowalski odczytał Apel Poległych Oręża Polskiego, poczym okolicznościowe przemówienie poprowadzone zostało przez samego inicjatora spotkania - Michała Umińskiego, który poprosił następnie uczestników o przejście nad właściwą mogiłę, nad którą głos zabrała młodzież. Młode pokolenie przedstawiło patriotyczny wiersz, pieśń, oraz literacką opowieść o żołnierzu, przygotowaną przez jednego z członków Stowarzyszenia - Sławomira Gajewskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze, a pod przewodnictwem proboszcza odśpiewano "Boże coś Polskę".

Cieszą inicjatywy, gdzie wspólna sprawa historyczna, łączy społeczności. Należy ty wymienić szereg osób, bez których te listopadowe spotkanie nie miało by miejsca. Gdyby nie zaangażowanie szeregu osób, pamięć o bohaterze z '39 roku, który oddał życie za wolną Polskę, odeszła by pewnie w zapomnienie już na zawsze...

"Śpij kolego, twarde łoże,
Zobaczym się jutro może.
Śpij kolego, bo na wojnie
Tylko w grobie jest spokojnie.
Śpij kolego w ciemnym grobie,
Niech się Polska przyśni tobie."