"Milczący świadkowie mijających lat..." - przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo

"Milczący świadkowie mijających lat...
Przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo
Z dziejów parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie"
publikacja autorstwa Agaty Warczachowskiej i Tomasza Kowalskiego.

Książka jest efektem pracy Agaty Warczachowskiej która za zadanie postawiła sobie skatalogowanie pamiątek małej architektury sakralnej z terenu jednej z podsierpeckich parafii. Wybór padł na niewielką, ale za to wiekową parafię śś. Piotra i Pawła w Kurowie (gm. Gozdowo). Dziesiątki przebytych kilometrów po rozstajnych, mazowieckich drogach, godziny wywiadów, skrzętnie prowadzone notatki, mozolna praca w opracowywaniu materiału, oraz kwerendy archiwalne - to wszystko stało się priorytetem badaczy do poznania niezwykłego zjawiska kultury ludowej, jaką jest stawianie przydrożnych krzyży i kapliczek. Publikacja obejmuje 49 obiektów małej architektury sakralnej w 14 miejscowościach parafii Kurowo.

Wstępem do książki są opracowane przez Tomasza Kowalskiego dzieje parafii, spis proboszczów od XIX wieku, oraz fragmenty tzw. parafialnej "Księgi Tradycji" z 1908 roku, opisującej beneficjum parafialne na początku XX wieku, z zachowaną oryginalną pisownią.

Książkę ubarwiają kolorowe fotografie ilustrujące wszystkie opisane obiekty. Promocja książki odbyła się w miejscowości Zglenice Duże (par. Kurowo), dnia 27 sierpnia 2011 roku. Publikacja niestety nie jest już dostępna w sprzedaży. Zainteresowanie publikacją przerosło przewidywania autorów i nakład szybko się wyczerpał.

 

"Na terenie naszej Parafii spotyka się najczęściej krzyże metalowe, ogrodzone płotkami lub barierkami. Są one następcami drewnianych, starych krzyży, które nie miały dość siły, by stawić czoła czasowi i warunkom atmosferycznym (...) Większość krzyży stawiana była jako wotum, podziękowanie za uchronienie przed zarazą, chorobą lub za przywrócenie zdrowia. Piękną tradycją w naszej Parafii są msze polowe odprawiane wiosną i latem w intencji dobrych, urodzajnych plonów. Podczas nich wznoszone są też prośby o łaski dla pracujących na wsi rolników i ich rodzin. Mieszkańcy wsi zazwyczaj dbają o wizerunek przydrożnych krzyży i kapliczek. Szczególnie widać tę dbałość w maju, czerwcu, sierpniu i październiku, miesiącach związanych z mistycznym kultem Maryjnym".

Agata Warczachowska (fragmenty podsumowania książki)

Przykładowa strona publikacji

Kolorowa wkładka