Echa wojny powracają

Autor: 
Hetman

Mimo upływy kilkudziesięciu lat w miejscach bitew można znaleźć różne przedmioty.
Podczas prac poszukiwawczych do filmu ,,Echa wojny powracają" członek Stowarzyszenia Tradytor, który posługuje się nickiem Hetman znalazł zakopane przedmioty osobiste żołnierzy,z pola bitwy 1939 r w okolicach Płock. Przedmiotami tymi były:
Papierośnica,dwa medaliki,krzyżyk,moneta 50 gr, moneta 10 gr, guziki od munduru polskiego, guziki od munduru niemieckiego, łuski od karabinu mauser, dwie łyżki z platery.
Na jednej z łyżek jest wyryty napis: BANT.F a z drugiej strony cyfra 19. Okazało się że jest to łyżka żołnierza polskiego, który jest pochowany w zbiorowej mogile na Radziwiu jego nazwisko to Bant Ferdynand, kapral.

Cyfra 19 umieszczona z drugiej strony łyżki oznacza 19 pułk piechoty imienia Obrońców Lwowa. Pułk walcząc z Niemcami, na naszym Płockim terenie, poniósł duże straty wśród żołnierzy, .
Przedmioty zostały znalezione w okolicy ok 1 km od cmentarza w Radziwiu, gdzie znajdują się okopy i 3 stanowiska strzeleckie.
Stanowiska strzeleckie namierzyłem zimą, podczas roztopów, gdyż latem są niewidoczne bo zarośnięte. Lokalizacja zgadza się z opisem walk w tym terenie.

Kilka słów autora o swoich dokonaniach:
Poszukiwaczem jestem ok.25 lat. Przeszukiwałem legalnie tereny obozów jenieckich,odnawiałem mogiły i zapomniane cmentarze. Organizowałem między innymi legalne przeszukania pól bitewnych a znalezione przedmioty znajdują się obecnie w czterech muzeach z których dostałem oficjalne podziękowania.
Krzyżyk,monetę i medalik już przekazałem pani Dyrektor szkoły w Dobrzykowie. Pozostałe przedmioty, po konserwacji, zostaną też przekazane bezpłatnie na początku września do szkolnej izby pamięci, w Dobrzykowie. Będzie je można obejrzeć razem z innymi eksponatami z bitwy Dobrzykowskiej.

Gorąco zapraszam do oglądania

Autor: Hetman (tekst i zdjęcia).
(red. tete)