Najnowsze...

Forty twierdzy Modlin

W mroźny, sobotni poranek 18.11.2017 Tradytorzy w odświeżonym składzie ruszyli, aby na nowo odkrywać to, co zapomniane. Tym razem nogi zaniosły nas do Kampinoskiego Parku Narodowego, a bliżej do wsi Cybulice Małe, gdzie wśród zarośli oraz wielu wzniesień i wydm, znajdują się pozostałości po dawnym forcie nr VII, który wchodził w skład Twierdzy Modlin. Powstanie Fortu Cybulice, datowane jest na lata osiemdziesiąte, XIX wieku. O dziwo, carskie fortyfikacje są nadal całkiem zachowane. Nawet na dzisiejsze rozwiązania, są funkcjonalne i ciekawe.

VI Rajd "Brwileńska Ostoja" - dziękujemy

07.10.2017 - Rajd do miejsc Narodowej Pamięci odbył się po raz szósty — w nieco zmienionej formule, z niezmiennym od lat zaangażowaniem współorganizatorów, ale przede wszystkim uczestników. Nowością, którą wprowadziliśmy, aby rywalizacja stała się bardziej żywiołowa, były rozmieszczone na szlaku rajdu przystanki z zadaniami dla uczestników. Każda z maszerujących grup wytypowała przedstawicieli, powierzając im zadanie wywalczenia punktów, decydujących ostatecznie o wygranej.

VI Rajd Brwileńska Ostoja

Spacer po pojezierzu

Spacer w letnich, upalnych okolicznościach udało się uskutecznić 27 lipca 2017. Gdy rozpoczynaliśmy wędrówkę pod kościołem św Anny w miejscowości Żałe już zapowiadał się piękny, ciepły dzień. Tak pozostało przez całą niedzielę, ale temperatura tylko rosła. Żałe to cicha miejscowość położona między jeziorami, gdzieś między Lipnem a Rypinem. Otaczają ją jeszcze nie odkryte lasy i malownicze jeziora, błękit wody i zieleń ściany drzew, tu i ówdzie samotna zagroda, tam znowu większe osiedle.

Borem, lasem... przez górznieńską puszczę

Gęsta mgła spowiła jeziora, pagórki, bory górznieńskiej krainy. Mimo że to dopiero połowa lutego, śnieg znika, na polach stoją kałuże, a drogi pokrywa warstwa ujeżdżonego, mokrego lodu.

Mroźny spacer

11 lutego 2017, mimo mroźnego poranka, który niektórych niepotrzebnie przestraszył, udało się połączyć siły Klubu Turystyki Rowerowej VELO z Sierpca, płockiego koła PTTK oraz TRADYTORA, reprezentowanego nielicznie przez HETMANA, Anię i mnie. Gorące serca ociepliły atmosferę i całkiem już weseli dojechaliśmy do leśnej stacyjki Łąck, gdzie przywitało nas bystre słońce i leśna cisza. 

Artykuły

Spacer po pojezierzu

Spacer w letnich, upalnych okolicznościach udało się uskutecznić 27 lipca 2017. Gdy rozpoczynaliśmy wędrówkę pod kościołem św Anny w miejscowości Żałe już zapowiadał się piękny, ciepły dzień. Tak pozostało przez całą niedzielę, ale temperatura tylko rosła. Żałe to cicha miejscowość położona między jeziorami, gdzieś między Lipnem a Rypinem. Otaczają ją jeszcze nie odkryte lasy i malownicze jeziora, błękit wody i zieleń ściany drzew, tu i ówdzie samotna zagroda, tam znowu większe osiedle. Dużo niestety warszawskiej zabudowy - domów budowanych na dotychczas nietkniętych pagórkach, nad jeziorami, całkowicie odcinając dostęp do nich. Tak niestety szanujemy nasz kraj - jedni chronią przyrodę a drudzy ją zawłaszczają albo dorabiają się na tym co wspólne, w szlachetnym założeniu. Tak czy inaczej kraina piękna, warta odwiedzin i długiego spaceru.

Autor: 
Majsterek

Borem, lasem... przez górznieńską puszczę

Gęsta mgła spowiła jeziora, pagórki, bory górznieńskiej krainy. Mimo że to dopiero połowa lutego, śnieg znika, na polach stoją kałuże, a drogi pokrywa warstwa ujeżdżonego, mokrego lodu. Warunki do spaceru takie sobie ale to nie przyczyna dla której wartoby się nie ruszyć. Sobotni tradytorowy spacer rozpoczęliśmy w składzie: Ania, Arek, Zbyszek i ja pod gospodą Wapionka w Górznie - malowniczo położony obiekt, nad jeziorem Górznieńskim zajmuje miejsce dawnego młyna. Poranna mżawka przebija się przez kłęby mgły, gdzieś w oddali widać ledwie zarysy pagórków na których sadowiły się domki mieszkańców Fiałek. Świat uśpiony w zimowej szarości, mieszkańców nie widać, chyba śpią jeszcze. Mijamy dwa przydrożne krzyże, bardzo powoli posuwając się po lodowej nawierzchni.

Autor: 
Piotr majsterek Jarzyński

Stowarzyszenie

Forty twierdzy Modlin

W mroźny, sobotni poranek 18.11.2017 Tradytorzy w odświeżonym składzie ruszyli, aby na nowo odkrywać to, co zapomniane. Tym razem nogi zaniosły nas do Kampinoskiego Parku Narodowego, a bliżej do wsi Cybulice Małe, gdzie wśród zarośli oraz wielu wzniesień i wydm, znajdują się pozostałości po dawnym forcie nr VII, który wchodził w skład Twierdzy Modlin. Powstanie Fortu Cybulice, datowane jest na lata osiemdziesiąte, XIX wieku. O dziwo, carskie fortyfikacje są nadal całkiem zachowane.

VI Rajd "Brwileńska Ostoja" - dziękujemy

VI Rajd Brwileńska Ostoja

07.10.2017 - Rajd do miejsc Narodowej Pamięci odbył się po raz szósty — w nieco zmienionej formule, z niezmiennym od lat zaangażowaniem współorganizatorów, ale przede wszystkim uczestników. Nowością, którą wprowadziliśmy, aby rywalizacja stała się bardziej żywiołowa, były rozmieszczone na szlaku rajdu przystanki z zadaniami dla uczestników.

TV Tradytor

Media

Artykuł Macieja Tarki z GW zachęca do dalszych działań ku poprawie dostępności i oznakowania Miejsc Pamięci Narodowej, które remontowaliśmy w ubiegłych latach. Dziękujemy za przypomnienie o pracach które prowadziliśmy przy wsparciu Łąckiego nadleśnictwa i liczymy że publikacja przysłuży się szerszemu spopularyzowaniu tematyki miejsc historycznie ważnych w okolicach Płocka.Link do artykułu

Gazeta Wyborcza 02.12.2013r.

Artykuł z Tygodnika Płockiego z dnia 26.11.2013 roku.


Warning: session_write_close(): The session id is too long or contains illegal characters, valid characters are a-z, A-Z, 0-9 and '-,' in /home/tradytor/ftp/drupal7/includes/session.inc on line 330

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in /home/tradytor/ftp/drupal7/includes/session.inc on line 330